Μελέτη Λειτουργίας

Σε αυτή την ενότητα του VLab πραγματοποιείται μελέτης της λειτουργίας του αεριοστροβίλου με τη βοήθεια υπολογιστικών μοντέλων. Η παρουσίαση των αρχών λειτουργίας με αυτόν τον τρόπο αποσκοπεί: (α) να εξηγήσει πώς λειτουργεί και συμπεριφέρεται ο αεριοστρόβιλος, (β) να δώσει τα βασικά στοιχεία κατασκευής ενός μοντέλου. Τα μοντέλα που περιλαμβάνονται αντιπροσωπεύουν μια σειρά συγκεκριμένων κινητήρων που χρησιμοποιούνται στην Ελληνική Αεροπορία και Ναυτικό. Αυτό βοηθά τους μαθητές της Σχολής Ικάρων και Ναυτικών Δοκίμων να έρθουν σε επαφή με τις μηχανές που θα χρησιμοποιήσουν στην μετέπειτα σταδιοδρομία τους.

Main Screen of 'Study of Operation' SectionMain Screen of 'Study of Operation' Section

Για κάθε έναν από τους επιλεγέντες κινητήρες παρουσιάζονται λεπτομερείς τεχνικές πληροφορίες με τη μορφή ιστοσελίδων. Ένα υπολογιστικό μοντέλο για την εκτίμηση της λειτουργίας του αεριοστροβίλου και της επίδοσης έχει δημιουργηθεί, με τη χρήση του πακέτο λογισμικού TEACHES και περιλαμβάνεται στο VLab. Τα ενσωματωμένα μοντέλα χρησιμοποιούν το ίδιο περιβάλλον εργασίας και έτσι οι φοιτητές μπορούν εύκολα να εξοικειωθούν μαζί τους και να κατανοήσουν τις λειτουργίες τους.

Main Screen of Gas Turbine Performance SimulatorMain Screen of Gas Turbine Performance Simulator

Οπτικά, το περιβάλλον λειτουργίας των ενσωματωμένων προγραμμάτων προσομοίωσης είναι σχεδιασμένο, ώστε να εκτελούνται οι ακόλουθες λειτουργίες.

• Περιέχει μεταβλητές που σχετίζονται με την απόδοση του κινητήρα, ομαδοποιημένες σε τρία διαφορετικά είδη: (α) παράμετροι σημείου λειτουργίας (δεδομένο καταχώρησης), (β) παράμετροι υγείας εξαρτημάτων (δεδομένο καταχώρησης), (γ) παράμετροι απόδοσης (αποτέλεσμα).
  • Περιέχει οπτική απεικόνιση (εικόνα) ενός πραγματικού κινητήρα. Μία διατομή ενός αξονικού κινητήρα θεωρείται μια καλή επιλογή.
  • Περιέχει διαθέσιμο χώρο για γραφική απεικόνιση των πιο σημαντικών πληροφοριών που σχετίζονται με την απόδοση.

Εκτός από αυτές τις βασικές πληροφορίες, δίνονται και διαφορετικές κατηγορίες λειτουργιών υπό τη μορφή μενού. Μετά την ολοκλήρωση του υπολογισμού, τα κύρια μεγέθη εμφανίζονται σε μια διατομή του κινητήρα. Αυτού του είδους η απεικόνιση δίνει μια αίσθηση των αλλαγών που λαμβάνουν χώρα στον κινητήρα δείχνοντας τοπικά μεγέθη, όπως οι θερμοκρασίες, σε σχέση με τις πραγματικές μηχανικές τους θέσεις στον κινητήρα. Ο χρήστης μπορεί, επίσης, να εξετάσει οπτικά τις αποδόσεις συνολικά ή τις τροποποιήσεις συγκεκριμένων μεγεθών για διαφορετικές συνθήκες λειτουργίας στα αντίστοιχα γραφήματα. Για παράδειγμα, η εξάρτηση του φορτίου ενός κινητήρα δίδυμης ατράκτου σε θερμοκρασία περιβάλλοντος για λειτουργία με σταθερή θερμοκρασία εισόδου στροβίλου μπορεί να παρατηρηθεί αμέσως.

Engine Load vs Ambient Temperature for constant TITEngine Load vs Ambient Temperature for constant TIT

Άλλο ένα σημαντικό χαρακτηριστικό αυτού του λογισμικού είναι η δυνατότητα που προσφέρει να κατανοηθούν οι συνέπειες των δυσλειτουργιών μέσω της προσομοίωσης των σφαλμάτων των εξαρτημάτων. Τέτοια σφάλματα προσομοιώνονται με τροποποίηση των χαρακτηριστικών απόδοσης των εξαρτημάτων.

Αρχή σελίδας