Αρχές Αεριοστροβίλων και Συνιστωσών τους

Σε αυτό το τμήμα του VLab, υλικό που μπορεί να βρεθεί σε συνήθη εγχειρίδια των αεριοστροβίλων και γενικά των στροβιλομηχανών είναι διαθέσιμο στο χρήστη. Το υλικό που συμπεριλαμβάνεται περιέχει περιγραφή των αεριοστροβίλων και των εφαρμογών τους, τις αρχές των εξαρτημάτων των αεριοστροβίλων (εισόδους, συμπιεστές, θαλάμους καύσης, στρόβιλοι, αγωγοί καυσαερίων, ακροφύσια) και την ανάλυση της λειτουργίας και της απόδοσης. Οι πληροφορίες οργανώνονται και παρουσιάζονται με τη μορφή ιστοσελίδων, εξασφαλίζοντας την εύκολη πρόσβαση.

Compressor SectionCompressor Section

Combustor Section
Combustion Chamber Section

Ένα βασικό χαρακτηριστικό του VLab είναι ότι το κείμενο που περιέχεται υποστηρίζεται από οπτικοακουστικό υλικό (animations, βίντεο). Συγκεκριμένα, περιλαμβάνονται βίντεο για όλα τα εξαρτήματα των αεριοστροβίλων και βίντεο που εξηγούν φυσικά φαινόμενα που είναι δύσκολο να κατανοηθούν. Το υλικό αυτό μεταφέρει την πραγματική φυσική πραγματικότητα της τάξης και ενισχύει την ικανότητα του μαθητή να αφομοιώσει τις αρχές που διδάσκονται.

Video Describing a Turbojet CompressorVideo Describing a Turbojet Compressor

Video Explaining Rotating StallVideo Explaining Rotating Stall

Εκτός από τα βίντεο και τα animations, περιλαμβάνονται επίσης μια σειρά από προσομοιώσεις που υποστηρίζουν το υλικό. Μια παρουσίαση της προσομοίωσης ροής και τρίγωνων ταχύτητα σε μία πτερύγωση συμπιεστή και ένα πρόγραμμα υπολογισμού ακροφυσίου είναι δύο παραδείγματα του λογισμικού προσομοίωσης που ενσωματώνεται στο VLab.

Compressor Cascade Simulation

Nozzle Calculator

Από αυτή την προσομοίωση οι μαθητές μπορούν να καταλάβουν πώς ένα σωματίδιο του αέρα κινείται εσωτερικά στα πτερύγια του ρότορα και του στάτορα, την έννοια των τριγώνων ταχύτητας και την έννοια της απόλυτης και σχετικής συστηματικής κίνησης. Μπορούν επίσης να χρησιμοποιήσουν τον υπολογιστή ακροφυσίου για να εξετάσουν οπτικά τα διάφορα καθεστώτα λειτουργίας του ακροφυσίου, την έννοια των κρίσιμων δεικτών πίεσης στη λειτουργία του ακροφυσίου και να υπολογίζουν όλες τις παραμέτρους λειτουργίας ακροφυσίου για οποιαδήποτε επιθυμητή περιοχή του ακροφυσίου και λόγου πίεσης.

Αρχή Σελίδας